Kniha Farmagedon: Skutečná cena levného masa
Déle než tři roky cestoval Philip Lymbery, ředitel CIWF, po světě a shromažďoval svědectví o skrytých nákladech na produkci levného masa a o devastujících dopadech průmyslové živočišné výroby na lidi, zvířata a celou planetu.
Výsledná kniha s názvem FARMAGEDON: Skutečná cena levného masa je alarmem, který jednoznačně potvrzuje, že průmyslové velkochovy zvířat jsou jedním z nejnaléhavějších problémů naší doby. Jsou zodpovědné za bezpříkladné plýtvání potravinami, poškozování lidského zdraví a krajiny a za nejrozsáhlejší případ týrání zvířat na světě.
Farmagedon bourá mýty
Zastánci další intenzifikace zemědělské výroby ji často ospravedlňují tím, že potřebujeme vyrábět potraviny pro chudé a nasytit svět. Farmagedon tyto mýty bourá:
- Pokládá otázku: Je správné očekávat, že lidé s nižším příjmem budou kmit své děti nezdravými a nekvalitními potravinami?
Maso, mléko a vejce z intenzivních velkochovů často obsahují více nasycených tuků a nižší množství důležitých živin než maso z alternativních chovů s lepšími životními podmínkami pro zvířata. Ve srovnání s intenzivním výkrmem má hovězí maso pocházející z pastevního chovu o 25–50 % méně tuku a kuře z chovu s výběhem či ekologického chovu má až o 50 % méně tuku.
- Ptá se: Chceme mít zdevastovanou krajinu bez ptáků, včel, motýlů a dalších volně žijících živočichů?
Intenzivní živočišná výroba se značnou měrou podílí na pokračujícím snižování biodiverzity. Česká republika například vede co do počtu vyhynulých druhů motýlů.
- Zpochybňuje, zda jsou průmyslové velkochovy správnou cestou k nasycení světa.
Nejpřehlíženější formou plýtvání potravinami není vyhazování jídla do koše, ale krmení zvířat tím, co by mohli jíst lidé. Obilniny, které by mohly nasytit 3 miliardy lidí, se zkrmují hospodářským zvířatům v intenzivních velkochovech, čímž se promrhá 70 % jejich kalorické hodnoty.
Kniha FARMAGEDON obsahuje nejen autentická svědectví o škodlivosti průmyslových velkochovů, ale také konstruktivní návrhy, jak každý z nás může napomoci blížící se krizi odvrátit. Autor knihy Philip Lymbery nabádá:
„Aby nenastal Farmagedon, musíme vrátit zvířata z továren zpátky na farmy s pastvinami a výběhy. K této zásadní přeměně výroby potravin může napomoci každý – politici, zemědělci, potravináři a my všichni ostatní v roli spotřebitelů.“ A jak říká Jilly Cooper, slavná britská novinářka a spisovatelka: „Tuto neuvěřitelně důležitou knihou by si měl přečíst každý, komu leží na srdci blaho lidí, planety a obzvláště zvířat….“
Kniha v českém jazyce
Kniha vyšla v roce 2017 také v českém jazyce v nakladatelství Carpe Momentum a sehnat ji můžete u dobrých knihkupců a v e-shopech.