Každé zvíře se vyvinulo tak, aby se dokonale přizpůsobilo své ekologické nice a své roli v přírodních ekosystémech. Čím více se prostředí, v němž je nutíme žít, od těchto podmínek liší, tím horší bude jejich welfare.
Průmyslové velkochovy a akvakultura představují největší příčinu týrání zvířat na planetě. Ročně ve velkochovech trpí více než 90 miliard suchozemských zvířat a odhadem 50 až 160 miliard ryb na intenzivních rybích farmách.
Průmyslové velkochovy a související monokulturní produkce krmiv pro zvířata také způsobují celosvětový úbytek biologické rozmanitosti, včetně děsivých propadů v počtech ptáků, včel a motýlů v zemědělské krajině a v počtech ikonických druhů zvířat, jako jsou tučňáci, lední medvědi, sloni, jaguáři a nosorožci.
V únoru 2021 vydal think-tank Chatham House zprávu Food System Impacts on Biodiversity Loss (Dopady potravinového systému na úbytek biologické rozmanitosti) publikovanou ve spolupráci s CIWF a programem OSN pro životní prostředí (UNEP). Ve zprávě se uvádí, že intenzifikace zemědělství, zejména živočišné výroby, významně prohlubuje celosvětové problémy.