Ikona hledání
„Jaký to mimořádný úspěch pro civilizaci: vyvinout přesně tu stravu, po které lidé spolehlivě onemocní.“
Michael Kevin Pollan, americký spisovatel, novinář a profesor žurnalistiky na UC Berkeley Graduate School of Journalism[1]

Pár slov od našeho ředitele

Chov zvířat ve velkochovech vytváří ideální prostředí pro vznik nemocí.

Ačkoli se všeobecně předpokládá, že Covid-19 má původ ve volně žijících zvířatech, vykazuje podobnost s jinými viry, které vzešly z průmyslových velkochovů. Předpokládá se, že prasečí chřipka a vysoce patogenní kmeny ptačí chřipky vznikly ve stísněném prostředí velkochovů, v němž se vytváří dokonalá živná půda pro nové kmeny nemocí.

Co se týče prasečí chřipky (H1N1), jde o respirační onemocnění, které se v letech 2009 a 2010 rozšířilo po celé planetě. Původcem byl vysoce nakažlivý virus obsahující genetický materiál z prasečí, ptačí a lidské chřipky, což je kombinace, která se dosud nikdy nevyskytla. Tento kmen, u něhož bylo zjištěno, že obsahuje genetický materiál vztahující se k prasatům ze Severní Ameriky i Evropy, se rychle šířil mezi státy. 

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) byla prasečí chřipka během jediného roku příčinou úmrtí přibližně 151 až 575 tisíc lidí na celém světě. 

Stejně jako před deseti lety u prasečí chřipky nás i dnes velmi znepokojuje možnost, že se ze současné pandemie Covid-19 nepoučíme.

Reakce živočišného průmyslu při výskytu nemoci přenosné i mezi hospodářskými zvířaty bývá neměnná: zavření zvířat do hal. Logika říká, že pokud se zvířata nacházejí v „biologicky zabezpečených“ zařízeních, jistě musí být chráněna. Avšak opak je pravdou.

Tyto haly pro intenzivní chov představují ideální prostředí pro množení nových a nebezpečnějších kmenů nemocí. Chov příliš velkého počtu zvířat na malém prostoru, který bývá tmavý, špinavý a přeplněný, vytváří vhodné podmínky pro šíření virů (jako je právě ptačí chřipka). V tomto prostředí se může virus přenášet hejnem drůbeže a rychle se replikovat. Právě tehdy se může DNA nebo RNA viru proměnit a tím vznikají nové a smrtelnější kmeny virů. Je proto třeba si uvědomit, že chovem hospodářských zvířat v uzavřených prostorách se riziko onemocnění zvyšuje.

Zpráva „Preventing the next pandemic“ (Prevence příští pandemie), kterou vypracoval Program OSN pro životní prostředí (UNEP) a Mezinárodní institut pro výzkum hospodářských zvířat (ILRI), označuje neudržitelnou intenzifikaci zemědělství a rostoucí poptávku po živočišných bílkovinách za hlavní příčiny vzniku zoonotických onemocnění. Zpráva Mezivládní vědecko-politické platformy pro biologickou rozmanitost a ekosystémové služby (IPBES) uvádí: „Mezi základní příčiny pandemií patří... změna využití půdy, rozšiřování a intenzifikace zemědělství“.

Chov velkého počtu zvířat v uzavřeném prostoru je nejen dokonalou živnou půdou pro vznik nových a smrtelně nebezpečných kmenů virů, ale také vede k rezistenci vůči antibiotikům. 

Hospodářským zvířatům se podává více než 70 % celosvětové spotřeby antibiotik. Průmyslová živočišná výroba závisí na rutinním používání antibiotik k prevenci nemocí, které jsou nevyhnutelné, když jsou zvířata chována ve špatných podmínkách. To u zvířat vede k rezistenci vůči antibiotikům, která se pak může přenést na lidi. 

To je hlavní důvod, proč Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že pokud se chceme vyhnout době postantibiotické, kdy by v současnosti léčitelné nemoci mohly opět zabíjet, musíme jednat. Odborníci odhadují, že do poloviny století by ztráta účinnosti antibiotik mohla vést k 10 milionům úmrtí lidí ročně.

V zájmu našeho zdraví a welfare zvířat je naléhavě nutné průmyslové velkochovy ukončit. V politických kruzích se stále více hovoří o konceptu „Jedno zdraví, jeden welfare“. Snad nejvýznamnějším poučením z pandemie Covid-19 je, že chránit lidi znamená chránit také zvířata.

Představení problému a jeho rozsah

  • Nezdravá strava představuje globálně největší zdravotní zátěž a z hlediska nemocnosti a úmrtnosti znamená větší riziko než rizikový sex a užívání alkoholu, drog a tabáku dohromady [2].
  • Stále se zvyšuje výskyt nepřenosných onemocnění souvisejících s vysokokalorickou nezdravou stravou, včetně ischemické choroby srdeční, mozkové mrtvice a cukrovky [3].
  • Nepřenosná onemocnění včetně kardiovaskulárních a nádorových onemocnění a cukrovky jsou celosvětově příčinou 71 % úmrtí každý rok [4].
  • Zdravotní zátěž nepřenosných onemocnění neúměrně narůstá ve státech a skupinách obyvatel s nízkými příjmy a jde ruku v ruce s proměnou výživy směrem k stravovacím návykům s vysokým obsahem živočišných potravin, přidaných sladidel a rafinovaných sacharidů [5].
  • Narůstá i antimikrobiální rezistence, která již nyní způsobuje celosvětovou krizi ohrožující staletí pokroku v lékařství a dosahování cílů udržitelného rozvoje [6]. 
  • Každoročně zemře v důsledku rezistentních onemocnění přibližně 700 000 lidí. Pokud by vše zůstalo beze změn, toto číslo by se mohlo již v roce 2050 vyšplhat až na 10 milionů úmrtí ročně [7].
  • Cena, kterou platíme za špatnou výživu, představuje ekonomický problém. Nejen co se týče nákladů na zdravotní péči, ale i kvůli ztrátě pracovní produktivity. Celosvětové odhady těchto ztrát se odhadují na $3,5 biliard dolarů [8].

Jak průmyslové velkochovy ovlivňují naše zdraví

  • Vysoká konzumace červeného a zpracovaného masa je možná jen díky průmyslové živočišné výrobě a přispívá k srdečním chorobám, obezitě, cukrovce a některým druhům rakoviny [9,10,11].
  • Maso z volně chovaných zvířat, která se živí čerstvou trávou a mají více pohybu, bývá výživově hodnotnější než maso z průmyslově chovaných zvířat. Maso z pastevně chovaného skotu obsahuje méně tuku a vyšší poměr omega-3 mastných kyselin než u skotu krmeného obilovinami [12]. Stejné je to i u pomaleji rostoucích plemen kuřat ve srovnání s intenzivně chovanými rychle rostoucími plemeny. A totéž platí i u chovů s volným výběhem při srovnání s chovy bez přístupu ven [13]. 
  • Rutinní podávání antibiotik v krmivu a vodě jako prevence nemocí a ke zlepšení růstu výrazně přispívá k rozvoji antibiotické rezistence. Hospodářským zvířatům se podává 73 % všech antibiotik [14] a jejich celková spotřeba u zvířat celosvětově roste [15]. 
  • Z výzkumů vyplývá, že chovy kuřat a prasat s lepším welfare spotřebují méně antibiotik než intenzivní chovy [16]. Drůbežářský průmysl v Nizozemsku chová přibližně 40 % pomaleji rostoucích plemen kuřat, aby se vyhovělo zdravotním a welfare požadavkům obchodů. U těchto plemen je setrvale nejméně třikrát nižší pravděpodobnost, že budou potřebovat léčbu antibiotiky, než u rychle rostoucích plemen určených pro vývoz [17].
  • Studie zjistily, že v některých zemích, například v Dánsku nebo Spojeném království, je zemědělství zodpovědné za více zdravotních obtíží souvisejících se znečištěním vzduchu než sektor dopravy nebo výroby elektřiny [18]. Znečištění vzduchu představuje pro lidské zdraví závažný problém a přispívá k nemocem, jako je bronchitida, astma, rakovina plic a městnavé srdeční selhání.

Návaznost na odpovídající cíl udržitelného rozvoje (SDG)

  • SDG 3: Zajistit zdravý život a zvyšovat jeho kvalitu pro všechny v jakémkoli věku [19].

Reference

  1. Michael Pollan, Food Rules: An Eater's Manual
  2. Health effects of dietary risks in 195 countries, 1990–2017: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2017. Published by the Lancet 2019
  3. Willett, W., Rockström, J., Loken, B., Springmann, M., et al 2019 Food in the Anthropocene: the EAT-Lancet-Commission on healthy diets from sustainable food systems. The Lancet
  4. World Health Organisation. Key Facts. June 2018.
  5. Popkin, Barry M. 2015. Nutrition Transition and the Global Diabetes Epidemic.
  6. NO TIME TO WAIT: SECURING THE FUTURE FROM DRUG-RESISTANT INFECTIONS, Interagency Coordination Group on Antimicrobial Resistance. Report to the Secretary-General of the United Nations April 2019 Summary of Recommendations and Key Messages.
  7. World Health Organisation. Newsroom Detail. April 2019.
  8. Branca, F., Lartey, A., Oenema, S., Aguayo, V.,Stordalen, G.A., Richardson, R., Arvelo, M., Afshin, A., 2019 Transforming the food system to fight non-communicable diseases. The British Medical Journal.
  9. Friel, S., Dangour, A.D., Garnett, T., Lock, K., et al, 2009. Health and Climate Change 4: Public health benefits of strategies to reduce greenhouse-gas emissions: food and agriculture. Published online November 25, 2009 DOI:10.1016/S0140-6736(09)61753-0
  10. Aston LM, Smith JN and Powles JW, 2012. Impact of a reduced red and processed meat dietary pattern on disease risks and greenhouse gas emissions in the UK: a modelling study. BMJ Open Vol 2, Issue 5
  11. Anand, S.S., Hawkes, C., de Souza, R.J., Mente, A., et al 2015.Food Consumption and its Impact on Cardiovascular Disease: Importance of Solutions Focused on the Globalized Food System. Journal of the American College of Cardiology, 66, no 14
  12. Research reviewed in Nutritional benefits of higher welfare animal products, 2012. Compassion in World Farming.
  13. Compassion in World Farming, 2012. Nutritional benefits of higher welfare animal products.
  14. Keep Antibiotics Working Campaign. Public Health England 2018.
  15. Stop using antibiotics in healthy animals to prevent the spread of antibiotic resistance. World Health Organisation. Newsroom 2017
  16. Alliance to Save Our Antibiotics, 2017. Real farming solutions to antibiotic misuse.
  17. Compassion in World Farming, 2020, quoting industry data. Dutch slower growing chickens require less antibiotics than fast growing chickens. Data used comes from the Dutch industry’s Avined website.
  18. B Brandt, Jørgen & Silver, Jeremy & Frohn, L. & Christensen, Jesper & Andersen, Mikael & Bønløkke, Jakob & Sigsgaard, Torben & Geels, C. & Gross, Allan & Hansen, Ayoe & Hansen, K. & Hedegaard, G. & Kaas, Eigil. (2011). Assessment of Health-Cost Externalities of Air Pollution at the National Level using the EVA Model System. CEEH Scientific Report No 3.
  19. United Nations Department of Economic Social Affairs Sustainable Development
Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.