Za posledních padesát let se z průmyslových velkochovů stala jedna z největších hrozeb pro naši budoucnost.
Celosvětově jsou velkochovy největší příčinou týrání zvířat a hlavním viníkem úbytku volně žijících zvířat. Zároveň velkochovy znečišťují životní prostředí, zhoršují klimatickou změnu a způsobují mrtvé zóny v oceánech a mořích.
A co víc, jsou potenciálním zdrojem budoucích pandemií.
Ukončit průmyslové velkochovy nikdy nebylo naléhavější než právě teď, ve světě prohlubujících se klimatických, ekologických a zdravotních krizí.
Co jsou průmyslové velkochovy?
Průmyslový velkochov neboli intenzivní živočišná výroba znamená chov zvířat v uzavřeném prostoru, zatímco jejich krmivo se pěstuje jinde, většinou na monokulturních lánech a za pomoci chemických pesticidů a umělých hnojiv. To vše má ohromné negativní dopady na naše zdraví, životní prostředí a životní pohodu (welfare) zvířat.
Hrají zásadní roli v úbytku biodiverzity, odlesňování, klimatické změně, degradaci půdy a nadměrné spotřebě a znečišťování vody. Přispívají ke vzniku významných nepřenosných onemocnění a také zvyšují hrozbu budoucích pandemií.
Nahlédněte do světa intenzivní živočišné výroby.
Zdaleka největší příčina týrání zvířat na světě
Každý rok se po celém světě chová více než 92 miliard kuřat, prasat, krav a dalších hospodářských zvířat. Dvě třetiny z nich jsou zavřené ve velkochovech.
Nosnice zavřené v klecích mají tak málo prostoru, že ani nemohou roztáhnout křídla. Prasata musí žít v úzkých klecích nebo přeplněných kotcích a nemohou rýt v hlíně. A místo toho, aby se pásly na zelených loukách, krávy apaticky postávají v přeplněných výkrmnách nebo uzavřených kravínech.
Průmyslově chovány jsou také ryby. Celá polovina světové produkce pochází z podvodních velkochovů. Je paradox, že tyto faremně chované ryby krmíme volně žijícími rybami, a potom s rostoucími obavami sledujeme, jak se populace volně žijících ryb kvůli nadměrnému rybolovu a drancování oceánů povážlivě blíží ke kolapsu.
Konečný výsledek mašinérie živočišné výroby je skrytá cena „levného“ masa, která s sebou nese týrání zvířat, ničení klimatu, úbytek biodiverzity a zvyšování hrozby pandemie. A tuto cenu platíme všichni.