Ikona hledání
Investigace ze srpna 2017/ Export českého skotu do Turecka. Varování: záběry týraných zvířat.

Každým rokem se miliony živých hospodářských zvířat přepravují tisíce kilometrů na porážku nebo na další výkrm.

Tento obchod probíhá na celém světě. V Severní a Jižní Americe, Austrálii a v Evropě musí zvířata často přetrpět dlouhou cestu, ještě než je naloží na lodě směřující do jejich konečného místa určení.

Zvířata jsou vnímaví tvorové a cítí bolest a stres stejně jako my. Dálková přeprava jim způsobuje nesmírné a zbytečné utrpení.

Problémy při přepravě

Natěsnání ve vozidlech

Některá zvířata si nemohou ani lehnout, zatímco ta ležící mohou být zraněna či ušlapána k smrti. Některým zvířatům uvízne noha v přepážkách rozdělujících vnitřní prostor vozidel, jiná se musí celou cestu ohýbat kvůli nízkému stropu.

Vyčerpání a dehydratace

Zvířata mohou být na cestě několik dní a trpět extrémními teplotami, často bez dostatku krmiva, vody či odpočinku. Mnohá zahynou.

Bolest, stres a nemoci

Zvířata se přepravují jak ve vedrech tak v mrazech. Některá se zraní a ostatní kolem nich propadnou panice. Často se během dlouhých úmorných cest nemohou ani napít.

Kvůli vysoké míře stresu během přepravy mají oslabený imunitní systém a to může zapříčinit rychlé propuknutí a šíření nemocí.

Nehumánní porážka

Mnoho zvířat se přepravuje jen proto, aby byla na konci cesty poražena nehumánními metodami.

Nedostatečná právní ochrana

Když se zvířata přepravují z EU do zemí mimo EU, nejsou tam již chráněna evropskými zákony a musí čelit velmi hrubému zacházení během přepravy i při brutální porážce bez omráčení.

Co děláme?

Naše požadavky

CIWF požaduje ukončení veškeré dálkové přepravy zvířat. Chceme prosadit, aby se zvířata vykrmovala a porážela co nejblíže místa narození a aby přeprava zvířat na jatka a další výkrm byla nahrazena obchodem s masem.

Naše konkrétní požadavky:

  • maximálně osmihodinová doba přepravy platící pro všechny druhy přepravy, kterou neni možné nijak obcházet.
  • čtyřhodinový limit pro přepravu drůbeže a králíků.
  • zpřísnění teplotních limitů tak, aby při venkovních teplotách nižších než 5 °C a vyšších než 25 °C byla přeprava zakázaná.
  • stanovení specifických teplotních limitů i pro jednotlivé druhy zvířat uvnitř vozidel.
  • zákaz přepravy neodstavených zvířat, jako jsou telata mladší 8 týdnů, jehňata, kůzlata a králíci mladší 6 týdnů.
  • zákaz přepravy březích samic po uplynutí 40 % doby březosti.
  • zákaz exportu živých zvířat za hranice EU, namísto toho jej nahradit přepravou masa, jatečných trupů a genetického materiálu.
  • lepší podmínky přepravy vodních živočichů týkající se kvality vody, doby hladovění, zásad manipulace s vodními živočichy a pravidel nakládky a vykládky.

Mezinárodní den „STOP přepravě zvířat“

Od roku 2016 pořádáme každý rok 14. června Mezinárodní den „STOP přepravě zvířat“, ke kterému se přidávají organizace a jednotlivci po celém světě. Upozorňujeme při něm na krutost a zbytečnost obchodování se živými zvířaty.

Proč právě 14. června?

14. červen 2015 je dnem obrovské tragédie, při níž přišlo o život 13 000 ovcí. Tyto ovce byly naloženy na nákladní loď Trust1 v Rumunsku. Nejprve byly odvezeny do Jordánska, kde se zjistilo, že v průběhu dlouhé cesty jich přes 5 000 uhynulo na dehydrataci, vyhladovění a vyčerpání. Místní úřady nařídily posádce odplout na moře, tam vyhodit mrtvá těla, nakrmit zbývající zvířata a pak se vrátit do přístavu. Místo toho kapitán s lodí odplul a neúspěšně se pokoušel v příštích dvou týdnech zakotvit loď v několika přístavech.

Dne 14. června Trust1 konečně zakotvila v Somálsku. V té době už bylo všech 13 000 ovcí po smrti.

Současný ročník kampaně najdete zde.

Jak můžete pomoci?

Číst více

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.