Ikona hledání

Náš cíl

Náš cíl je ukončit všechny klecové velkochovy v celé Evropské unii v roce 2027.

V EU trpí v klecích každý rok více než 300 milionů hospodářských zvířat, z toho 5,4 milionu přímo v České republice. Tato zbytečná krutost nemá v moderní společnosti místo.

V roce 2020 byl v Česku díky veřejnému zájmu a tlaku na politiky schválen zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027, ale v naprosto nevyhovujících klecových chovech jsou nadále chovány i další druhy hospodářských zvířat – prasnice, králíci, křepelky či telata.

V celé EU se však již hnuly ledy a po předložení naší evropské občanské iniciativy Konec doby klecové, která během jediného roku nasbírala 1,4 milionu ověřených podpisů, včetně 50 000 českých, se Evropská komise v červnu 2021 veřejně zavázala, že připraví legislativu, která postupně chov zvířat v klecích ukončí. Rovněž Evropský parlament odhlasoval velkou většinou rezoluci, kterou vyzývá k ukončení veškerých klecových chovů hospodářských zvířat v celé EU. 

Prasata na heřmánkovém poli

Nejnovější zprávy z kampaně

Červenec 2024

Jak dopadly volby do Europarlamentu z hlediska ochrany zvířat? Podívejte se na naši přehlednou tabulku. Dobrá zpráva je, že všech sedm kandidujících, od kterých jsme nějaký závazek dostali, se shoduje, že klece je potřeba zakázat.

Tabulka s výsledky eurovoleb, více na evropaprozvirata.cz

Více na evropaprozvirata.cz.

Vývoj naší žaloby proti Evropské komisi (červenec 2024): Několik významných evropských nevládních organizací požádalo Soudní dvůr EU, aby mohly podpořit naši žalobu proti Komisi za nesplnění závazku ke konci doby klecové.

Děkujeme organizacím Animal Equality Italia, Eurogroup for Animals, European Citizens' Initiative (ECI) a Foodwatch

A v prvním červencovém týdnu se v Bruselu objevilo několik desítek billboardů, které připomínaly právě přijíždějícím nově zvoleným poslancům a poslankyním, že celá Evropa čeká na konec klecí. Náš vzkaz zní: „Chceme prázdné klece, ne prázdné sliby.“

Billboard na stanici metra

Červen 2024

Máme výsledky našeho průzkumu mezi kandidujícími do Evropského parlamentu. Kdo by se za zvířata při hlasování postavil a zvedl by ruku například pro konec klecí? A kdo by se ke zvířatům otočil zády?

Podívejte se, co jsme zjistili.

Duben 2024

Neodpočíváme, za konec klecí bojujeme dál! 

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu jsme se spojili s dalšími podobně smýšlejícími organizacemi NESEHNUTÍ, OBRAZ a Svoboda zvířat a společně jsme spustili kampaň Evropa pro zvířata.

S podporou široké veřejnosti chceme docílit toho, že se do Evropského parlamentu dostanou kandidující, kteří dohlédnou, aby se noví komisaři a komisařky skutečně zasadili o slíbený konec doby klecové. Právě poslanci a poslankyně totiž schvalují konečnou podobu nové Evropské komise, která vznikne po volbách. Navíc to budou oni sami, kdo bude nakonec spolurozhodovat o konečné podobě legislativy o zákazu klecí, kterou navrhne Evropská komise. 

Napište i vy z webové stránky kampaně vybraným kandidujícím do Evropského parlamentu, aby se postavili na stranu hospodářských zvířat. Tím můžete přispět ke vzniku takového složení v Evropském parlamentu, které bude skutečně reprezentovat zájem veřejnosti o ochranu zvířat.

Kromě hlavního požadavku, kterým je splnění závazku k ukončení klecových chovů, upozorňujeme kandidující na další velice palčivá témata týkající se zvířat, jako jsou dálkové transporty zvířat či ochrana ryb.

Prasnice se seletem, zavřená v porodním kotci
Porodní klece pro prasnice – konec jejich používání v Evropě je v nedohlednu

Březen 2024

Došla nám trpělivost. Mlčení Komise už máme dost, a proto jsme na ni 18. března podali žalobu u Soudního dvora v Lucemburku. Tuhle žalobu oficiálně podal občanský výbor EOI, my ji budeme financovat a jedná se o první žalobu, která má pohnat Komisi k odpovědnosti za její nečinnost v souvislosti s EOI.

Ať dopadne jakkoli, vytvoří precedens.

V případě úspěchu by Soudní dvůr Komisi přinutil zveřejnit její návrhy v jasném a přiměřeném časovém horizontu a umožnit přístup ke spisu týkajícímu se EOI Konec doby klecové.

Číst více.

Prosinec 2023

Evropská komise zatím nesplnila svůj slib, že předloží právní předpis, který zakáže klece pro všechna hospodářská zvířata. 

Kromě oficiálního dopisu s výzvou k jednání, který Evropské komisi zaslal občanský výbor Evropské občanské iniciativy Konec doby klecové, jsme uveřejnili nepřehlédnutelné bannery do předních bruselských médií.

A připravili jsme také video, které se bude šířit po celé Evropě s cílem nasbírat jeden milion zhlédnutí. Pusťte si jej a sdílejte!

Říjen/listopad 2023

Podle nejnovějšího průzkumu Eurobarometr si devět lidí z deseti přeje, aby se v Evropě přestaly používat individuální klece pro zvířata. Velkou podporu má zákaz klecí i v Evropském parlamentu. 

Podlehla Evropská komise nátlaku agrární lobby? Snaží se odložit Konec doby klecové na neurčito?

Jedno je jisté.

Nebudeme nečinně přihlížet, jak Komise ignoruje své sliby a přání svých voličů. Už zkoumáme právní možnosti, jak Komisi donutit slib dodržet.

11. října se naše týmy z celé Evropy sjely do Bruselu a s dalšími nevládními organizacemi jsme hlasitě a osobně připomněli, že sliby jsou od toho, aby se plnily. Celá akce se odehrávala přímo před budovou Evropské komise – byli jsme nepřehlédnutelní.

Na naši stranu se postavila i Jane Goodall, světoznámá ochránkyně přírody a patronka naší organizace. Pusťte si její vzkaz pro Ursulu von der Leyen, předsedkyni Evropské komise.

Duben 2023

V polovině dubna 2023 jsme udělali další důležitý krok v kampani za konec klecí. Společně s partnerskými organizacemi (Hlas zvířat, Nadační fond ONE HEART, NESEHNUTÍ, OBRAZ - Obránci zvířat, Plicka & Partners a Svoboda zvířat) jsme předali naši petici s více než dvaceti tisíci podpisy přímo ministrovi zemědělství Zdeňku Nekulovi.

Tuto petici, která přímo navázala na úspěšnou Evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové, jsme spustili v květnu 2022. Sbírali jsme podpisy, abychom dali najevo našim státním představitelům, že lidé v Česku si přejí zákaz klecí. Je totiž naprosto zásadní, aby čeští politici na půdě EU  zrušení všech klecových chovů jednoznačně podpořili.

Máme velkou radost z ministrova příslibu, že se stane hrdinou pro hospodářská zvířata a podpoří zákaz klecí v EU. Čtěte více zde.

Ministr zemědělství přijímá petici
Foto: Lukáš Vincour

 

Osobnosti, které podpořily českou petici za konec klecí:

Adéla Knapová

Adéla Knapová

Patronka kampaně, novinářka

Číst více

„Pokud se chceme považovat za humánní vyspělou civilizaci, je třeba přestat mučit a týrat ostatní živé bytosti jen proto, že můžeme. Klecové chovy jsou zbytečné a patří do minulosti. Naše děti se jednou budou divit, jak nízkého a zvráceného chování jsme byli bez uzardění schopní.“

Tamara a Tomáš Klusovi

Tamara a Tomáš Klusovi

Zpěváci a manželé

Číst více

„Kdyby Noe zavřel zvířata do klecí, zbyla by zde jen potopa. Osvoboďme zvířata a žijme v souladu s přírodou. Hlavně tak, abychom se za sebe nemuseli stydět. Civilizovaná společnost a klecové chovy nejdou dohromady. Civilizovaná společnost je o svobodě. Nezavírejme oči před tím, co se děje v pozadí.“

Kristýna Frejová

Kristýna Frejová

Herečka

Číst více

„S 'klecovými vajíčky' jsem se rozloučila už před lety, když jsem byla u kamarádky na statku svědkem toho, jak přivezli asi 50 slepic z klecí určených k porážce. Vysypali je tehdy na dvoře a já se rozbrečela. Byly oškubané, zraněné do krve, vyděšené, vyzáblé, bály se udělat krok, neuměly hrabat… prostě čirá hrůza. Nedovedu si představit, že bych snědla vajíčko z klece nebo podestýlky, asi bych se pozvracela.

 

Při další návštěvě asi za dva měsíce jsem na dvoře viděla šťastné opeřené slépky, které slyšely na jméno, chodily se s námi mazlit a z vděčnosti nám ozobávaly mouchy z nohou… Ony nejsou hloupé, věřte mi. A nejen slepice. Zvířata mají emoce, každé má jinou povahu. Žádný živý tvor nepatří do klece. Je to jenom o Vašem rozhodnutí.“

Kuba Ryba

Kuba Ryba

Zpěvák

Číst více

„To, jak dnes lidstvo nakládá se zvířaty, budeme muset jednou s ostudou vysvětlovat našim vnoučatům.“

Mira Fornay

Mira Fornay

Filmová režisérka

Číst více

„Líbilo by se vám být zavření v kleci a jen produkovat 'výživu' pro někoho cizího? Nevidět své děti, nemoct se dotknout mámy nebo se mnohdy ani celé měsíce nesmět pohnout? Argument, že to zvířatům nevadí, je hloupý - nikdo z nás neovládáme jejich řeč. Kde se v nás lidech bere ta arogance vůči jiným živočišným druhům?“

David Zábranský

David Zábranský

Spisovatel

Číst více

„Klecový chov je především oxymoron, neboť chovat znamená pečovat. Chováme v náručí a prokazujeme při tom aspoň trochu lásky. Co naproti tomu děláme se zvířaty, je neomluvitelná – klecová – tyranie.“

Veronika Šrek Bromová

Veronika Šrek Bromová

Výtvarnice

Číst více

„Klecové chovy jsou proti přírodě. Zvířata potřebují stejně jako lidé dostatek pohybu a slunce, aby se mohla zdravě vyvíjet a před smrtí si to aspoň trochu užít.“

Varování: video obsahuje záběry krutého zacházení se zvířaty.

O Evropské občanské iniciativě Konec doby klecové

Využili jsme nástroj přímé demokracie – evropskou občanskou iniciativu (EOI). Vybudovali jsme koalici 170 podobně smýšlejících organizací a  11. září 2018 jsme zahájili sběr podpisů. Přesně za jeden rok iniciativa získala více než 1,6 milionu podpisů požadujících zákaz chovu zvířat v klecích.

Po ukončení povinného ověření všech podpisů bylo jasné, že EOI hladce přesáhla požadovanou hranici 1 milionu podpisů a dne 2. října 2020 jsme tak mohli Evropské komisi odevzdat celkem 1 397 113 ověřených podpisů od občanů z celé Evropy. EOI rovněž překonala stanovený minimální počet podpisů v 18 členských státech EU, včetně ČR, zatímco legislativa požaduje toto minimum dosáhnout v 7 zemích.

Díky tomu je Konec doby klecové:

6. iniciativou z 98 zaregistrovaných za posledních 8 let, která byla úspěšně dokončena,

3. iniciativou s nejvyšším počtem podpisů,

1. úspěšnou iniciativou v oblasti ochrany hospodářských zvířat

 

infografika úspěšnosti eoi

 

Po odevzdání EOI 2. října 2020 jsme vstoupili do kritické fáze kampaně. Naším úkolem bylo vyvinout tlak na Evropskou komisi a přesvědčit Evropský parlament, aby během klíčových setkání s komisaři EU a slyšení v Evropském parlamentu tyto instituce podpořily postupné zrušení všech klecí v chovech. To se podařilo s velkým úspěchem, protože jsme pro naši výzvu získali obrovskou podporu od komisařů a poslanců Evropského parlamentu.

Po období projednávání jsme s napětím očekávali konečné rozhodnutí o naší EOI.

Dne 30. června 2021 konečně přišla ta ohromující zpráva! Tvrdá práce trvající tři roky vyvrcholila VELKÝM VÍTĚZSTVÍM, když Evropská komise vydala své vskutku historické rozhodnutí revidovat stávající legislativu EU a zavázat se k těmto krokům:

  • do konce roku 2023 předložit legislativní návrh, který postupně ukončí a definitivně zakáže používání klecí pro slepice, prasnice, telata, králíky, kachny, husy a další hospodářská zvířata.
  • do roku 2027 postupně ukončit používání klecí pro hospodářská zvířata v celé Evropě.
  • zajistit, aby všechny dovážené produkty v EU splňovaly budoucí bezklecové standardy.
  • zavést systémy pobídek a finanční podpory pro evropské zemědělce při přechodu na bezklecový chov.

Naše koalice

K Evropské občanské iniciativě Konec doby klecové se připojilo více než 170 evropských organizací, aby se spolu s námi zapojily do boje za Evropu bez klecí.

Naše hnutí zastupuje názory 94 % občanů EU, kteří věří, že ochrana hospodářských zvířat je důležitá. 82 % občanů si dokonce myslí, že hospodářská zvířata si zaslouží lepší právní ochranu. 

Společně ukončíme dobu klecovou!

All Logos New

7 důvodů, proč musí nastat konec doby klecové

Víc než 1,4 milionů lidí z Evropy včetně 50 000 lidí z Česka podepsalo evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové a vyzvalo Evropskou komisi k zákazu používání klecí v chovech zvířat. Průzkum veřejného mínění Eurobarometr prokázal, že víc než 94 % lidí považuje za důležité postarat se o dobrý život hospodářských zvířat

140 evropských vědců, včetně slavné a uznávané vědkyně a ochránkyně přírody Dr. Jane Goodallové, podpořilo výzvu k ukončení používání klecí pro hospodářská zvířata. Mají jednoznačné důkazy, že v nich zvířata trpí

  • Prasnice se chovají v tak úzkých kotcích a klecích, že se v nich ani nemohou otočit.
  • Králíci se v kleci často nemohou ani natáhnout nebo vzpřímeně posadit, natož skákat.
  • Izolace v individuálních kotcích neumožňuje už tak stresovaným telatům, odebraným záhy po porodu od matky, ani vzájemné dotyky či hru, které tolik potřebují ke zdárnému vývoji.
  • Slepice nemají dost prostoru ani pro mávání křídly.

V klecích, jež umožňují chovat extrémní množství zvířat na malém prostoru, jsou zvířata nejen stresována a týrána, ale také náchylnější k nemocem. Ty se navíc v těchto intenzivních chovech šíří nesmírně rychle a snadno, což nahrává vzniku nových variant nemocí s potenciálem nakazit i člověka

Neudržitelná globální situace v oblasti produkce potravin v mnoha směrech přímo souvisí s průmyslovými velkochovy a ty významně využívají právě klecové chovy. Bezklecový chov je jedním z prvních nutných kroků k ozdravění celého zvráceného systému, jež devastuje planetu, a k dosažení udržitelnosti.

Když vypustíme zvířata z klecí, budou se chovat v menším množství, ale na více farmách. Zemědělství se stane udržitelnějším a chovy se zdravějším a lepším životem hospodářských zvířat vytvoří víc pracovních míst. Na podporu přechodu na bezklecové chovy jsou dokonce k dispozici finanční prostředky ze Společné zemědělské politiky EU.

Strašení průmyslových velkopodnikatelů, že bez klecí to nejde, je lživé. Komerční alternativy ke klecím pro všechna zvířata už existují a používají se. Narozdíl od klecí mají tyto systémy potenciál naplňovat etologické potřeby hospodářských zvířat a zajišťovat jejich dobré zdraví a životní pohodu.

Konec klecí v EU může znamenat i konec klecí na celém světě

Po zákazu holých, takzvaných konvenčních klecí pro nosnice v roce 1999 v EU se podobný zákon a standardy prosadily i na Novém Zélandu, v Indii, na Tchaj-wanu, v některých státech Austrálie i USA.

Často kladené otázky

  • Která zvířata se chovají v klecích a kolik jich je?

V různých typech klecí se v celé Evropské unii chovají slepice pro snášku vajec, tzv. nosnice, králíci, prasnice, křepelky, telata dojnic a v některý zemích EU také husy a kachny pro produkci foie gras (pochoutky ze ztučnělých jater násilně vykrmených hus a kachen). V České republice je násilný výkrm zakázán, proto zde klecové chovy hus a kachen nemáme, nicméně foie gras se k nám bez omezení dováží.

Každoročně je v EU v klecových chovech chováno více než 300 milionů hospodářských zvířat, z toho více než 5,4 milionu v České republice. Více si o klecových chovech můžete zjistit v naší zprávě.

  • Způsobí zákaz klecí zdražení živočišných potravin?

Ceny potravin jsou stanovovány ve složitém systému s mnoha zúčastněnými stranami, jako jsou zpracovatelské podniky nebo maloobchodníci. Vzhledem k tomu zákaz klecí nemusí nutně vést ke zvýšení cen.

Často lze zavést vyšší standard životní pohody (welfare) zvířat, přičemž ceny zůstanou téměř stabilní, jako např. u neklecových vajec z podestýlkových chovů nosnic.

Vedle úvah o welfare zvířat je třeba zvážit i dopady výroby živočišných produktů na životní prostředí a veřejné zdraví. Tyto tzv. negativní externality se v tržních cenách potravin z klecových velkochovů neodrážejí. Nízké ceny navíc způsobují, že mnozí zemědělci mají v současné době problém vyžít ze svých příjmů.

Obecněji řečeno, požadavkem na fungující potravinový systém není produkce co nejlevnějších potravin živočišného původu, ale zajištění přístupu k výživným a zdravým potravinám pro všechny. V současné době náš potravinový systém tohoto cíle nedosahuje a velkovýroba výrobků živočišného původu, stejně jako nesprávně nastavené dotace, jsou jedním z problémů, které tomu brání.

  • Bude mít zákaz klecí negativní dopad na náš způsob stravování? Masité a mléčné pokrmy jsou přece nedílnou součástí českého jídelníčku.

Je sice pravda, že lidé chovají zvířata již tisíce let, ale intenzivní zemědělské metody a levná velkovýroba produktů živočišného původu se rozšířila poměrně nedávno. V Evropě se klecové velkochovy začaly zavádět po druhé světové válce. Na tomto zacházení se zvířaty není nic tradičního.

Postupné odstraňování klecí a obecně vyšší standardy životní pohody (welfare) zvířat nepovedou k ukončení produkce masa, mléčných výrobků ani vajec. Snížení počtu zvířat používaných ve výrobních systémech, stejně jako snížení spotřeby produktů živočišného původu v EU, však musí být vzhledem k současné environmentální krizi prioritou. To již uznává mnoho vědeckých studií a odborných komisí, neboť intenzivní živočišná výroba negativně ovlivňuje životní prostředí prostřednictvím znečištění ovzduší a vody, ztráty biologické rozmanitosti, degradace půdy, nadměrného používání pesticidů a odlesňování.

Přestože je životní pohoda zvířat považována za nedílnou součást udržitelnosti, v konvenčním zemědělství se se zvířaty zachází jako s výrobními stroji. Je nezbytné usnadnit přechod na bezklecové chovy, protože tyto systémy mají potenciál podpořit přechod k udržitelnější výrobě živočišných potravin založené na volných chovech s výběhem, pastevních a ekologických chovech. Z takových chovů jsou potraviny zdraví prospěšnější a mnohdy chutnější.

  • Proč by politici měli naslouchat nevládní organizací, která vede emotivní kampaň?

Výzva k postupnému zrušení klecí není založena na emocích, ale na vědeckých poznatcích a legislativních požadavcích. Klece zvířata omezují a brání jim v chování podle jejich přirozených potřeb. Zvířata se nemohou volně pohybovat, pohodlně odpočívat, pečovat o své tělo ani navazovat přirozené sociální kontakty. Jsou držena v přeplněných a nehygienických prostorách. Trpí celou řadou zdravotních potíží a psychickým stresem. Neexistuje žádný pádný důvod, který by ospravedlňoval takové zacházení se zvířaty.

  • Proč potřebujeme zákaz klecí, když si lidé mohou už teď koupit některé výrobky z neklecových chovů?

Spotřebitelé požadují zásadní změny ve způsobu chovu zvířat, což dokazuje podpora Evropské občanské iniciativy (EOI) Konec doby klecové, kterou podepsalo 1,4 milionu občanů. Způsob chovu zvířat v EU musí zaručit nejvyšší možnou úroveň životní pohody zvířat. Zvířata jsou vnímající bytosti, které jsou schopny cítit radost, bolest, stres a strach. Je odpovědností EU zajistit hospodářským zvířatům nejvyšší úroveň ochrany. Proto nelze ukončení klecových chovů ponechat na tržních mechanismech.

Jak se přibližujeme k bezklecové Evropě?

Vytvořili jsme srovnávací tabulku jednotlivých členských států, kde můžete vidět, jak si jednotlivé země EU stojí a kolik procent hospodářských zvířat žije v každém z nich v bezklecových chovech.

Cage Free Europe Textless 16 9

Již nyní známe příklady zemí s vyšší zákonnou ochranou zvířat (např. Rakousko nebo Německo). Avšak jediné námi akceptovatelné procento pro každou zemi je 100 % bez klecí.

Díky obrovské podpoře iniciativy se ukázalo, že ukončení klecových velkochovů je pro Evropany prioritou!

Jak se kampaň vyvíjí

Globe

Tento prohlížeč nepodporujeme. Prosím aktualizujte si prohlížeč pro zlepšení funkce a bezpečnosti. Máte-li jakékoli další dotazy, kontaktujte nás na info@ciwf.cz. Snažíme se odpovídat na všechny komentáře do dvou pracovních dnů, ale vzhledem k velkému množství korespondence to může někdy trvat trochu déle. Děkujeme za vaše pochopení.