Před několika týdny jsem v Ely v hrabství Cambridgeshire hovořil k velkému publiku, které tvořili především farmáři. Byl jsem tam na laskavé pozvání nezávislého britského knihkupectví Toppings, abych řekl pár slov o své nové knize s názvem Sixty Harvests Left (Zbývá 60 sklizní). Hovořil jsem o tom, jak je důležitý trvale udržitelný potravinový systém, jenž bude ohleduplný ke zvířatům i přírodě, a jenž je naprosto zásadní pro zdraví naší planety. A ano, skutečně, pro všechen život na Zemi.
Byla to poutavá akce se spoustou bystrých a náročných otázek, a bylo to tak zajímavé, že jsme přetáhli stanovený čas.
Jasně se mi vybavuje jeden zemědělec, jenž přišel s důležitým postřehem a otázkou v jednom:
„Angažuji se v neziskové organizaci Fenland Soil. Můj boj je politického rázu. Dokud v USA a v Evropě politiku nezměníme, nebudeme schopni podnítit tu velkou změnu, kterou potřebují potravinové systémy. Co si o tom myslíte vy?“
To byla výtečná otázka. A já nemohl, než bezvýhradně souhlasit.
Změnit emocionální a racionální postoj úřadů je extrémně důležité. A stejně tak důležité je i ovlivnit supermarkety a další přední aktéry trhu, investory a lídry komunit a přimět je k tomu, aby podněcovali transformaci potravinových systémů.
Je to pořádný kus práce, ale my pro to, abychom jej zvládli, vytváříme celé hnutí. Díky práci vás všech, co nás v Compassion in World Farming podporujete, se nám daří dosahovat pokroku na všech těchto úrovních, aby náš hlas volající po změně byl slyšet. Jsme v tom všichni společně
Zemědělci jsem jako příklad uvedl skupinu Compass Foods (Velká Británie a Irsko), kterou CIWF letos veřejně ocenil vůbec prvním oceněním Planet-friendly Award. Ocenění skupina získala za průlomový závazek do roku 2030 snížit o 40 % obsah proteinů živočišného původu a do téhož roku přejít u svých 5 nejprodávanějších kategorií potravin na regenerativní zemědělské postupy, které jsou šetrné k přírodě a zaručují lepší kvalitu života zvířatům.
Proč je to tak významné? To proto, že skupina Compass je největší společností v oblasti potravinářských služeb na světě. A hlavní cíl CIWF při oslovování firem. Přijetím takového ambiciózního a holistického přístupu k trvale udržitelné produkci potravin ve Velké Británii a Irsku prokazuje skupina Compass, že transformace ze strany velkých korporací je bez problémů proveditelná.
Miliony zvířat jsou na tom lépe
Programem zapojování korporací CIWF již dvanáctým rokem podněcuje společnosti k přijímání závazků poskytovat zvířatům lepší životní podmínky a tedy i lepší život.
A já jsem velice hrdý, že mohu říci, že do dnešního dne se nám podařilo dosáhnout závazku zlepšit životní podmínky více než 2,5 miliardám zvířat ročně.
Dnes již na dosahování změny spolupracujeme s více než tisíci podniky po celém světě. A seznam těchto firem je skutečně rozmanitý; najdete mezi nimi třeba Waitrose, Walmart, Unilever, Tesco, McDonalds, Nestle, Costco (US), skupinu Compass Group či Carrefour. Spolupráce s nimi každoročně zlepšuje život milionům zvířat.
A to není všechno. Zde je pouhých několik příkladů toho, co se nám všem v CIWF podařilo během dalšího hektického roku dosáhnout.
- V březnu vyšla nová zpráva odborníků na politiky, která ukázala, že k podpoře přechodu na bezklecové zemědělství v oblasti živočišné výroby v celé Evropské unii lze využít národní i evropské finanční mechanismy – a některé z nich jsou již zemědělcům k dispozici
- V dubnu jsme oslavili historický okamžik, kdy zákon na zlepšení životních podmínek zvířat Animal Welfare (Sentience) Act prošel Sněmovnou lordů britského parlamentu. To je skutečně významný milník, který znamená, že životní pohoda (welfare) zvířat znovu mají svou právní normu v britském právním systému.
- Aktivisté z celého světa spojili v červnu své síly a na mezinárodní den STOP přepravě živých zvířat vyzvali k ukončení tohoto krutého obchodu. Den plný činů zmobilizoval 100 000 lidí a 132 organizací v pětačtyřiceti různých státech.
- V říjnu jsme si připomněli Světový den chobotnic tím, že jsme v čele neziskových organizací z celé Evropy vyzvali Evropskou unii, aby zakázala krutý a pro životní prostředí škodlivý chov chobotnic.
- A v tlaku nepolevujeme: vydali jsme svůj šestý veřejný report o sledování pokroku korporací v jejich závazku nabízet vejce od slepic chovaných v neklecových chovech. Zpráva přináší informaci, že 75 % z 232 sledovaných organizací hlásí dobrý pokrok, což znamená více slepic žijících bez klecí.
- V neposlední řadě jsme také spolupracovali se společností Marks and Spencer na představení kuřete „Oakham Gold“, při jehož chovu se zvířata těší lepšímu welfare. Jen samotné toto uvedení na trh mělo mediální dosah ve výši 180 milionů lidí.
Ukončete to
V neposlední řadě jsme také spustili zbrusu novou kampaň s názvem Konec velkochovů, www.END.IT. Tato úžasná nová iniciativa nám umožní vytvořit historicky největší celosvětové hnutí – zaštítěné jednotlivci, firmami orientovanými na budoucnost, podporovateli z řad celebrit a dalších subjektů přitahujících pozornost a také dalšími neziskovými organizacemi – jež se bude zaměřovat na ukončení průmyslové živočišné výroby a definitivní a konečnou přeměnu našeho globálního potravinového systému. Ku prospěchu zvířat, lidí i planety.
Děkuji vám
Na závěr si dovolím vám z celého srdce poděkovat za všechnu vaši neutuchající podporu.
A zároveň bych rád využil této příležitosti, abych vám a vašim blízkým popřál šťastný nový rok.
Opatrujte se a nebuďte lhostejní, ať jste na světě kdekoliv.
Ještě jednou děkuji za váš zájem o hospodářská zvířata a za to, že pomáháte budovat soucitnější svět.