EU musí zajistit lepší ustájení dojnic, kachen, hus a křepelek, aby se zlepšil jejich welfare neboli životní pohoda, potvrdili vědci z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) v nových stanoviscích.
Potvrdili, že trvalé uvazování krav ve stájích a zavírání kachen, hus a křepelek do klecí je pro jejich welfare škodlivé. Doporučení vítáme a vyzýváme k zahrnutí těchto závěrů do připravovaných návrhů na revizi právních předpisů EU o welfare zvířat, které by měly být předloženy ještě letos.
Vědecké závěry
Vědci uvádějí, že dojnice „trvale uvázané ve stájích mají zhoršený welfare“, protože nemohou řádně odpočívat ani naplňovat etologické potřeby související s březostí.
Nevhodné ustájení vede také k bolestivým zraněním a zdravotním problémům, jako je mastitida. EFSA doporučuje pro krávy přístup na pastviny, hustou podestýlku ve stájích a kartáče, které jim pomáhají udržovat čistotu a pohodlí. Lehací plocha na jednu krávu ve stáji by podle EFSA měla mít velikost minimálně 9 m². Tato doporučení velice vítáme. Dokonce i v ekologickém zemědělství EU jsou standardy poměrně nízké – 6 m² na krávu chovanou ve vnitřním prostoru a 4,5 m² při chovu venku (viz příloha I).
Úřad EFSA rovněž potvrzuje, že kachny, husy a křepelky při chovu v klecích trpí „omezením pohybu, skupinovým stresem, neschopností provádět komfortní chování, poškozením kostí, měkkých tkání a kůže, poruchou lokomoce, neschopností provádět průzkumné chování nebo chování při hledání potravy a neschopností provádět chování před a při hnízdění“.
Vědci proto doporučují, aby tito ptáci nebyli zavíráni do klecí, a uvádějí, že pokud jsou zavřeni uvnitř, je třeba jim poskytnout více prostoru. Pro kachny a husy by měl být zajištěn přístup k otevřené vodě a venkovní prostor. Ptáci by měli být ustájeni v dostatečně vysokém prostoru, aby mohli skákat nebo vzlétat bez zranění, což u křepelek odhadují na 1,5 metru.
Evropská demokracie v ohrožení
Olga Kikou, ředitelka Compassion in World Farming EU, uvedla: „Věda hovoří jasně – kachny, husy a křepelky nesmí být v klecích a dojnice nesmí být přivázány v malých boxech. Očekáváme, že politici EU vyslyší vědce a splní svůj slib, že ukončí používání klecí v chovech a poskytnou hospodářským zvířatům život, který stojí za to žít.
Evropští občané již dlouho čekají na reformu EU v oblasti welfare zvířat, avšak lobbisté velkého agrobyznysu vedou urputný boj, aby pokrok zdrželi nebo zvrátili. Tyto zájmové skupiny ohrožují evropskou demokracii, a to tím spíše, že volby do Evropského parlamentu jsou za rohem. Všechny oči se nyní upírají na Komisi.“
Průmyslové velkochovy
Evropská unie je největším producentem mléka a chová přibližně 20 milionů dojnic. Mléčné krávy musí každoročně porodit jedno tele, aby mohly produkovat mléko po dobu 10 měsíců v roce. Jejich novorozená telata jsou jim krátce po narození odebrána a krávy jsou obvykle do tří měsíců po porodu opět uměle oplodněny. Kulhání a mastitida jsou u nich velmi časté zdravotní potíže způsobené špatným ustájením a způsobem chovu.
V EU se každoročně chová přibližně 35 milionů kachen a hus pro foie gras, přičemž mezi tři největší producenty patří Francie, Maďarsko a Bulharsko. Více než devadesát procent z těchto zvířat tvoří kachny. Většina z nich je na poslední dva týdny svého života zavřena v klecích, aby mohla být násilně krmena. Klecové chovy i nucený výkrm jsou nehumánní a zcela zbytečné praktiky. V Česku je nucený výkrm už řadu let zakázán, ale foie gras se k nám bez omezení dováží. Úřad EFSA se k nucenému výkrmu nevyjádřil, protože to nebylo zahrnuto v mandátu, který mu udělila Evropská komise.
Lepší život pro zvířata
Každý rok stráví nejméně 300 milionů hospodářských zvířat celý svůj život nebo jeho podstatnou část uvězněno v klecích – od prasnic v porodních boxech až po nosnice v tzv. obohacených klecích. Evropská komise se zavázala ukončit používání klecí v chovech zvířat v reakci na Evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové, kterou podpořilo 1,4 milionu lidí z celé EU a kterou koordinovala naše organizace.
V rámci legislativního procesu revize právních předpisů EU pro welfare zvířat pověřila Evropská komise úřad EFSA vypracováním řady vědeckých stanovisek. Ten již zveřejnil vědecké zprávy o prasatech, telatech, nosnicích, brojlerech, přepravě zvířat a příslušných zdravotních rizicích. Tato dvě nová stanoviska byla posledními, která byla vypracována před očekávaným legislativním návrhem, který by měl být předložen koncem tohoto roku.
Další informace o našich výzvách týkajících se revize právních předpisů EU o hospodářských zvířatech naleznete v našem briefingu. Pokud jde o klecové chovy, přečtěte si naši zprávu a odborný briefing.