2. října 2020, při příležitosti Světového dne hospodářských zvířat, obdržela Evropská komise evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové, kterou podepsalo téměř 1,4 miliony lidí v celé Evropě. Iniciativa vyzývá EU, aby ukončila používání klecí v chovech hospodářských zvířat. Tento den se tak stává jedním z nejvýznamnějších mezníků v celé historii ochrany zvířat.
Nevídaný úspěch pro hospodářská zvířata v Evropě
Evropská občanská iniciativa (EOI) Konec doby klecové byla zahájena 11. září 2018 a skončila přesně o rok později. Za tuto dobu se jí podařilo získat více než 1,6 milionu podpisů. Po ukončení povinného ověření všech podpisů bylo jasné, že EOI hladce přesáhla požadovanou hranici 1 milionu podpisů. Celkem totiž získala 1 397 113 ověřených podpisů občanů z celé Evropské unie. Rovněž překonala stanovený minimální počet podpisů v 18 členských státech EU, včetně ČR, zatímco legislativa požaduje toto minimum dosáhnout v 7 zemích. Díky tomu je Konec doby klecové:
- 6. iniciativou z 98 zaregistrovaných za posledních 8 let, která byla úspěšně dokončena,
- 3. iniciativou s nejvyšším počtem podpisů,
- 1. úspěšnou iniciativou v oblasti ochrany hospodářských zvířat.
„Dnešní předání iniciativy je vyvrcholením velkého úsilí 1,4 milionu evropských občanů, kteří se spojili, aby vyzvali EU k ukončení krutých klecových velkochovů zvířat,“ říká Olga Kikou, členka výboru EOI a vedoucí kanceláře Compassion in World Farming EU.
„Obrovská veřejná podpora této iniciativy potvrzuje nesmírný zájem občanů EU o ochranu hospodářských zvířat. Nyní je na Evropské komisi, aby vyslyšela naši výzvu a předložila věcné legislativní návrhy na postupné ukončení používání klecí v chovech zvířat v EU.“
Společné úsilí
Přední mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF), která dlouhodobě usiluje o lepší život pro hospodářská zvířata, spojila své síly s dalšími 170 nevládními organizacemi zabývajícími se ochranou životního prostředí, práv spotřebitelů a ochranou zvířat z celé Evropy a získala podporu pro Konec doby klecové doslova ze všech koutů evropského kontinentu.
Romana Šonková, členka výboru EOI a zástupkyně CIWF v ČR říká: „Dnes jsme překročili cílovou čáru největší politické výzvy v historii ochrany hospodářských zvířat. Jsme nesmírně hrdí na toto společné vítězství.
Klec je jedním z nejhorších nástrojů k omezování zvířat v průmyslových velkochovech. Je nejvyšší čas, aby Evropská komise pokročila ve vývoji a vysvobodila všechna zvířata trpící za mřížemi klecových velkochovů. Život v kleci není žádný život!“
Dnešního úspěchu by rozhodně nebylo možné dosáhnout bez podpory 1,4 milionu lidí po celé Evropě, kteří projevili odhodlání požadovat konec všech klecí v EU. Rádi bychom vám všem z celého srdce poděkovali za vaši podporu, obětavost a soucit. Společně hájíme zájmy hospodářských zvířat a v našem úsilí nepolevíme, dokud nebude Evropa 100% bezklecová.