Udržitelnost způsobů výroby potravin je zásadní pro dosažení cílů Zelené dohody pro Evropu, která se zabývá řešením klimatické krize, zabráněním devastace životního prostředí a ochranou zdraví a blahobytu lidí.
Je znepokojující, že ve vyjádření Evropské komise ke strategii „Z farmy na vidličku (Farm to Fork)“ dosud chybí jedna klíčová otázka, a to řešení neudržitelnosti většiny současných evropských systémů chovu zvířat a nadměrná konzumace masa, mléka a vajec. Přehlížení takto důležitého bodu ohrožuje důvěryhodnost a životaschopnost celé strategie, které má za cíl, aby se potraviny EU staly „globálním standardem udržitelnosti“.
Negativní dopady průmyslové živočišné výroby na životní prostředí, lidské zdraví, na životní pohodu zvířat i na malé chovatele jsou již dobře známé a jsou podloženy mnoha poznatky odborné a vědecké komunity.
Hospodářská zvířata mají své místo v udržitelných zemědělsko-potravinářských systémech v podobě extenzivních, cirkulárních a smíšených farem, které mají také větší potenciál pro dobrý welfare chovaných zvířat. Tyto typy udržitelného hospodaření však stále více bojují o přežití a jsou utlačovány průmyslovými velkochovy. Zemědělci, kteří produkují udržitelně a podle vyšších standardů welfare, si zaslouží získat spravedlivé podmínky pro svou práci a potřebují podporu, jelikož čelí tlaku vysoce koncentrovaného odvětví, kde několik mezinárodních společností drží kontrolu nad cenami a způsoby výroby.
Vzhledem k naléhavosti klimatické a ekologické krize i zdravotním důsledkům nemohou být změny v našem potravinovém systému ponechány pouze na volbě spotřebitele. Industrializace chovu zvířat byla podporována politiky a ti nesou odpovědnost za obrácení tohoto trendu.
20 vlivných nevládních organizací včetně Compassion in World Farming vyzvalo společným dopisem Evropskou komisi, aby v rámci strategie „Z farmy na vidličku” vytvořila specializovaný akční plán směřující k nižší konzumaci a kvalitnější produkci masa, mléka a vajec v EU, což napomůže odklonu od průmyslových velkochovů.
Tento akční plán by měl stanovit závazné cíle a navrhnout soubor opatření na snížení průmyslové živočišné výroby, podporu lepších způsobů chovů zvířat a vytvoření příznivých podmínek pro lepší dostupnost zdravější stravy založené více na rostlinných produktech.
K dosažení tohoto cíle již bylo předloženo několik konkrétních politických návrhů, například ve společném dopisu nevládních organizací týkajícího se strategie „Z farmy na vidličku“ v prosinci 2019.