Odkud pochází skot?
Bos taurus (tur domácí) pochází z původně volně žijícího pratura ((Bos primigenius), který žil v severní Evropě. Byl domestikován již v době neolitu a od té doby se chová jako hospodářské zvíře pro maso, mléko a kůži. V minulosti se méně rozlišoval skot chovaný na mléko a na maso, přičemž stejná plemena se používala jak na mléko, tak na maso. V rozvinutém světě však v současnosti zemědělci obvykle chovají buď skot mléčný, nebo skot masný. Pomocí mnohogeneračního šlechtění vznikla plemena mléčného skotu jako je Holštýn, která produkují vysoké množství mléka.
Chov skotu dnes
Tele mléčné nebo masné krávy bude mít pravděpodobně velmi odlišný život. Masné tele se vykrmí a porazí ve věku 18 až 24 měsíců. Mléčné tele – jalovička se obvykle odchová k produkci mléka. Mléčné krávy – dojnice rodí ovšem také býčky, kteří jsou však obecně méně vhodní pro produkci hovězího masa. Tato telátka jsou bohužel často exportována z ČR do jiných evropských zemí, kde je vyšší poptávka po telecím mase. V posledních letech se vyváží také až do Turecka, kde už neplatí legislativa EU na jejich ochranu.
Masný skot se často chová venku na pastvinách, ačkoli ve většině zemí Evropy probíhá také intenzivní výkrm skotu v uzavřených stájích, kde jsou zvířata krmena koncentrovanými krmivy s vysokým obsahem obilnin. V takových chovech žijí zvířata ve stísněných podmínkách a na roštových podlahách, což zvyšuje agresivitu a může vést k vážným zraněním a kulhavosti.
Existují také specifické problémy týkající se životní pohody dojnic a telat.