Odkud pocházejí prasata?
Prase domácí pravděpodobně vzniklo domestikací prasete divokého již před 9000 lety. Původní domovinou jim byla Evropa a některé oblasti Asie, ale v průběhu staletí se prasata rozšířila téměř po celém světě. V dnešním světě žije většina prasat v chovech, ale některá prasata zdivočela po útěku z farem nebo po úmyslném vypuštění do volné přírody za účelem lovu.
Určitá plemena prasat, například vietnamská prasata, se chovají jako domácí mazlíčci. Prasata se díky své vrozené schopnosti shánět potravu rytím a výtečnému čichu používají v některých zemích Evropy k vyhledávání lanýžů
Přirozený život prasat
V přirozených podmínkách žijí prasata v malých společenských skupinkách, složených z několika prasnic a jejich selat. Většinu dne stráví sháněním potravy pasením a rytím, přičemž dokážou postupně obsáhnout území až několika stovek kilometrů.
Prasata jsou od přírody všežravci a živí se jak rostlinami, tak drobnými živočichy. Jejich jídelníček tvoří listy, tráva, kořínky, ovoce či květiny. Prasata si připravují lože, ve kterých spí, a bahniště, ve kterých se ochlazují.
Chov prasat dnes
Každý rok se po celém světě porazí na maso přibližně 1,4 miliardy prasat. Většina z těchto porážek probíhá ve východní Asii, zejména v Číně, kde se chová přibližně polovina veškerých prasat na světě. Dále jich je nejvíce chováno v Evropské unii, Severní Americe, Vietnamu a Brazílii. Většina prasat se chová na maso a méně jich je určeno k rozmnožovacímu chovu. Přestože v mnoha rozvojových zemích i jinde se prasata leckdy chovají ve volných výbězích a na dvorcích, přinejmenším polovina celosvětově vyprodukovaného vepřového masa pochází od prasat z intenzivních velkochovů.
Chovy prasat v intenzivním zemědělství
Záběry ukazují potenciálně rozrušující scény
V intenzivních chovech bývají březí a kojící prasnice uzavřeny v úzkých kotcích znemožňujících téměř jakýkoli pohyb. Selata určená k chovu na maso často podstupují bolestivé zákroky bez použití anestetik a jsou chována v betonových kotcích bez podestýlky. Přechod od tradičního chovu prasat směrem k velkokapacitním intenzivním metodám způsobil závažné zhoršení životní pohody stovek milionů prasat po celém světě.